Ivar Ekanger innledet minnestunden og medlem av Nobelkomiteen Anne Enger holdt hovedtalen ved Milorg-bautaen. Hun hedret også bautaen med kransenedleggelse sammen med styreleder i ØV Helga Gunnarsdóttir.
– Det var helt fantastisk for meg å være til stede her på et vakkert, gripende og flott kulturprogram. I tillegg kom begivenheten med kransenedleggelsen ved den store bautaen. Det er egentlig veldig sterke ting vi snakker om. Det gjør også inntrykk med musikk, flagg og faner. Jeg følte veldig stor respekt og takknemlighet for å være sammen med dere, sa Anne Enger til ØV sin nettside etter markeringen.
«Til ungdommen» ble også tradisjonen tro framført av Fornebu SingAirs med dirigent Marianne Fjeld-Solberg. Østre Aker Musikkorps spilte vakker musikk og avsluttet med nasjonalsangen.

Koret Fornebu SingAirs fremførte blant annet «Til ungdommen». Foto: Torbjørn Andersen
Enger snakket om verdier og menneskerettigheter
Den flotte hovedtalen ble holdt av Anne Enger som i flere tiår har sittet på Stortinget, vært statsråd og partileder. Da hun forlot politikken, ble hun fylkesmann i sitt hjemfylke Østfold.
Hun åpnet med å takke hjertelig for invitasjonen og benyttet anledningen til å gratulere med opprettelsen av Østmarka nasjonalpark høsten 2023. Enger snakket deretter om de ni unge mennene som mistet livet under krigen. Hun sa blant annet:
«Bautaen ble reist bare ett år etter at krigen sluttet. Dette for å gi pårørende, de som hadde mistet sine kjære, et sted å gå til. Neste år har bautaen stått her i 80 år. I år feirer vi jo som alle vet at det er 80 år siden krigen sluttet og freden kom til vårt lille land.»
Videre snakket Enger om fellesverdier, menneskerettigheter, fellesideer som demokrati, mindre forskjeller og inkluderende holdninger.
«Det er bra med gode nasjonalstater, men jeg vil også understreke at mer enn noen gang trenger vi å styrke det forpliktende internasjonale samarbeidet. Dette både i omtanke for miljø og livsgrunnlag for kommende generasjoner.
Dessuten vil jeg minne om noen viktige elementer i internasjonal folkerett som respekt for landegrenser, Den internasjonale domstolen (ICJ) og Den internasjonale straffedomstolen (ICC) begge lokalisert i Haag i Nederland», sa Anne Enger.

Anne Enger og ØVs styreleder Helga Gunnarsdóttir hedret de ni som mistet livet under krigen. Ivar Ekanger til høyre på bildet. Foto: Torbjørn Andersen
– Vi må våkne!
Hun snakket også om at fred og frihet ikke er en selvfølge.
«Alle her tilhører etterkrigsgenerasjonen – og vi har vel egentlig gjennom hele livet opplevd framgang med stadig bedre tider. Kanskje vi tar alt dette for gitt og som om det er en selvfølge. Men ingenting er en selvfølge. Fred og frihet er en ingen selvfølge.
De siste årene har bakteppet for livene våre endret seg. Nå raser det brutale og inhumane kriger både her i Europa og i andre nærområder. Så brutalt! Vi ser sult, nød og smerte. Dette angår oss. Vi må våkne!», sa Anne Enger i talen.
Hun siterte også fra Timothy Snyders bok «Om tyranni» som kom ut i 2017.
«USA og Europa er i endring. Totalitære tanker er igjen blitt dagligdagse. Demokratiske institusjoner er under press. Det er grunn til uro, hevder Snyder. Vi er verken smartere eller bedre enn dem som levde før oss, men vi kan lære av deres feil», sa Anne Enger.

Anne Enger holdt en flott tale under minnestunden. Foto: Steinar Saghaug
Trakk fram to Nobelprisvinnere
Mot slutten av talen trakk hun frem to Nobelprisvinnere: Nikhon Hidankyö (2024) og Elie Wiezel (1986). Om den førstnevnte prisvinneren sa hun blant annet:
«Prisen var anerkjennelse av hvordan minnearbeid og vitnesbyrd har fått med stor betydning for det vi kaller «tabuet mot atomvåpen». Komiteens leder Jørgen W. Frydnes sa blant annet «Det er alarmerende at tabuet mot bruk av atomvåpen i dag er under press» Mer fokus og mer kunnskap kan bidra til at dette viktige tabuet opprettholdes».
Om prisen til Wiezel sa hun blant annet dette:
«Dette var en pris som minnet om grusomhetene i den andre verdenskrigen. Wiezel og hans familiehistorie fra den beryktede dødsleiren Auschwitz gjorde et meget sterkt inntrykk. Med utgangspunkt i tragediene og grusomhetene klarte Elie Wiezel å formulere et budskap som var og er livsbekreftende og nødvendig for menneskehetens overlevelse. De gjelder også for oss»

ØVs styreleder Helga Gunnarsdóttir hedret de ni som mistet livet under krigen med kransenedleggelse sammen med Anne Enger. Ivar Ekanger til venstre på bildet. Foto: Torbjørn Andersen
Høytidelig kransenedleggelse
Etter Anne Engers tale var det styreleder Helga Gunnarsdóttir sin tur. Hun fokuserte i talen på situasjonen i verden, på fred, frihet og demokrati og vårt særlige ansvar som en privilegert nasjon for de som ikke er så heldige som oss.
Dette er utdypet i siste leder av Nytt fra Østmarka. Lederen er publisert på nettsiden her.
Etter talen gikk styrelederen sammen med Anne Enger og Ivar Ekanger bort til Milorgbautaen for høytidelig kransenedleggelse.
De lyste fred over minnet om de unge mennene: Adolf Bogstad, Arvid Hansen, Kåre Olafsen, Erik Bruun, Ingolf Nordström, Frank Olsen, Storm Weinholdt, Henry Gundersen og Kjell Ramberg som ga sine liv for at vi fortsatt kan leve våre liv i demokrati og frihet.
Guidet tur med Flyktninghjelpen
Markeringen på Sarabråten er ikke det eneste arrangementet som Østmarkas Venner har knyttet til krig og flyktninger.
For fjerde året på rad arrangerer Østmarkas Venner i samarbeid med Flyktninghjelpen en guidet tur langs deler av Flyktningruta. Datoen i år er 7. september.
NB! Neste års minnestund på Sarabråten, som er 80-årsmarkering siden Milorg-bautaen ble reist, blir 16. juni.